עכשיו, יותר מתמיד

זה נראה קרוב.

אני מקווה שלא נתבדה, אבל

נראה שאנחנו מתקרבים לסוף הקורונה או לפחות לשלב שפוי יותר במגפה הזאת. זה מרגש, זה משמח וזה ממלא אותי בתקווה להתחדשות וצמיחה. אין עיתוי טוב מזה להשקה של ה"צפת הארלד", המקומון הקהילתי של צפת.


אני בטוחה שבחלוף הזמן נהיה חכמים יותר בהפקת לקחים מהתקופה. בכל זאת, אני רוצה לשתף אתכם בכמה מהדברים שלמדתי מהקורונה עד כה.

מיליארדים הושקעו בשנה האחרונה בהפקת תוכן. כולם ניסו להשפיע על התודעה שלנו: להזהר מקורונה, להכחיש את הקורונה, להתחסן, לא להתחסן ומה לא. הוקמו אתרי אינטרנט, הופקו סירטונים, נתלו מודעות רחוב, ועוד ועוד. (נקודה מעניינת למחשבה היא מה הרווחים הכלכליים של מי שמנסה להשפיע עלינו? מי שמשקיע הרבה כסף, רוצה גם להרוויח).

יותר מתמיד ברור שחלק מהמידע לא אמין בכלל. סילוף נתונים, עריכות מגמתיות, שקרים הזויים שפעם היו מעלים גיחוך מנומס מתקבלים כאמת מוכחת אצל אלפים.

מאידך, ברור הצורך במידע אמין, ומבוסס ובתמונה רחבה וכוללת. חיינו ובריאותינו תלויים בידע ובשיתוף שלו.


נראה שהקורונה לא חידשה כלום, היא רק הקצינה את המציאות שהייתה פה. הניכור וחוסר האמון שציבורים מסויימים כלפי המדינה, קיימים כבר עשרות שנים, אך התגברו בשנה האחרונה לרמה שכבר אי אפשר לטאטא אותם מתחת לשטיח. החולשות והחוזקות של מערכות הבריאות והחינוך זועקים לעין. מצבם של העצמאים, בדידותם של הקשישים, חולשתה של שיטת הבחירות שלנו, הכל היה כאן גם קודם, אבל עכשיו כבר אי אפשר להתעלם מהם.


גם הכח הקהילתי שלנו התעצם וכבר אי אפשר להתעלם ממנו. כולנו ידענו שאנחנו תלויים בקהילה שבה אנחנו חיים. אבל מי שהיה בבידוד או חולה, רחוק ממשפחתו או נפגע כלכלית, העריך מאוד את העזרה והתמיכה מחבר או משכן. עשרות התארגנויות קטנות וגדולות לעזרה קהילתית פורחות כאן בשנה האחרונה. רבים תרמו מכספם ומזמנם לתושבי צפת שיכלו להיות שקופים. יש את יוזמת המרק של (....) ההתנדבויות של תושבי העיר בשיתוף מרכז צעירים לחלוקת מזון, יש את "משהו קטן וטוב" של תושבי העיר בשיתוף גרעין הסטודנטים "תוצרת הארץ" שמביא משהו קטן וטוב עם ביקור וחיוך לתושבים בצפת. אשמח אם תשתפו כאן בהתארגנויות נוספות. כל אחד מאיתנו שהוציא זבל לשכן המבודד או הביא לו עוגה. כולנו התחזקנו מזה. הנותנים והמקבלים.

אז מה למדתי?

למדתי שהעיר הזאת צריכה מקומון אובייקטיבי ואמין, שאינו מחוייב או ממומן על ידי גורמים אינטרסנטיים. שהעיר הזאת צריכה מקומון שיחזק ויחבר את הקהילה שלנו. שנראה זה את זה בעין אוהבת, שנכיר את העיר הזאת על יחודה ומורכבותה.


אני מזמינה אתכם להצטרף לצפת הארלד. לקרוא, לכתוב, לשתף, לאהוב את צפת ואת הצפתיים. תבואו. יהיה כיף!


יונה כהן, תושבת צפת ואוהבת צפת, אשת הייטק, ופעילה חברתית.

12 views0 comments